ایزوگام چیست ؟ مواد تشکیل دهنده و کاربرد بهرین نوع آن کدام است

ایزوگام چیست ؟ مواد تشکیل دهنده و کاربرد بهرین نوع آن کدام است

ایزوگام چیست ؟

ایزوگام چیست ،نوعی پوشش مقاوم از قیر و الیاف مختلف مصنوعی می‌باشد که به وسیله گرما چسبانده می‌شود تا از نفوذ آب و رطوبت به محیط زیر خود جلوگیری کند که معمولا عمر آن حدود ۱۰ سال می‌باشد. همچنین امروزه در بیش‌تر ساختمان‌ها در مرحلهٔ پی و فونداسیون و در ایزولاسیون دیوارها، سرویس‌ها و پشت‌بام، ایزولاسیون یک لایه عایق رطوبتی صورت میگیرد که جالب است بدانید که تا ۴۰ سال پیش غایق بندی ساختمان‌ها که به صورت سنتی با استفاده از قیر و آسفالت انجام می‌گرفت مقاومت بسیار خوبی را نداشتند و با گذشت زمان و پیدایش عایق‌های مختلف ایزوگامی جای خود را به این عایق‌های مقاوم و بادوام دادند.

فهرست

 

مواد تشکیل دهنده ایزوگام

شاید جالب باشد بدانید که مواد تشکیل دهنده ایزوگام چه موادی هستند. همانطور که گفته شد هر ایزوگامی از لایه های مختلفی تشکیل شده است، که باعث مشود مقاومتشان در برابر رطوبت و بارش شدید باران و برف متفاوت باشد . اولین لایه، لایه پلی اتیلن(polyethylene film) و پس از آن به ترتیب لایه‌های پودر معدنی (mineral powder)فویل آلومینیوم(aluminum foil) بافت (tissue) و مواد افزودنی لایه پلی اتیلن (polyethylene film) می آیند . اگر چه می‌توان گفت بسته به نوع محصول، لایه های تشکیل دهنده ایزوگام با یکدیگر متفاوت است. ولی همواره تعدد لایه های تشکیل دهنده ایزوگام، منجربه افزایش مقاومت آن در برابر عوامل خارجی شده است .

مواد تشکیل دهنده ایزوگام

ایزوگام‌ هایی که وجود دارد هر کدام بسته به نوع محصول به صورت تک لایه و یا دولایه ساخته می‌شود که تیشو و پلی‌استر وارد تشتک قیر می‌شود و سپس با مواد پرایمری یا قیر دمیده آغشته شده که در مرحله آخر و خروجی ضخامت ایزوگام تنظیم می‌شود و سپس ورق آلومینیم به لایه آغشته به مواد، چسبیده و وارد حوض آب شده و سرد می‌شود که در مرحله بعدی نیز پلاستیک به لایه پشت آن اضافه شده و ایزوگام در مرحله آخر وارد آسانسور ذخیره‌سازی می‌شود.همچنین در پایان کار فن‌های خشک‌کننده عملیات خشک کردن ایزوگام را انجام داده تا آن را بتوان رول کرده و به شکل مخروطی درآورده شود .

 

جزئیات مواد تشکیل دهنده ایزوگام چیست؟

قیر صنعتی

ویژگی منحصر به فرد و انعطاف پذیری که ایزوگام داراست، تا حد زیادی از قیر صنعتی تشکیل‌دهنده آن برمی‌گردد. این قیر باعث نفوذ پذیری و چسبندگی بالای ایزوگام به سطوح مختلف می شود.

تیشو

تیشو در واقع منظور همان پشم شیشه نسوز میباشد، تیشو نوعی الیاف مصنوعی به حساب می آید که در برابر آتش و شعله مستقیم مقاومت دارد. همچنین از خطر تجزیه شدن نیز مصون است.

پلی استر نسوز (سوزنی)

پلی استر نسوز به دلیل ضخامت و محبوبیتی که این ماده دارد، از آن در ساخت ایزوگام استفاده می‌کنند که موجب جذب بهتر و بیشتر قیر به آن می شود و در برابر رطوبت نیز مقاومت آن را بالا میبرد.

ایزوگام چند نوع می باشد ؟

ایزوگام پلیمری

درصد بالایی در حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد این نوع ایزوگام را قیر تشکیل داده است. در نتیجه دارای کیفیت و مقاومت بالایی است. قیر خالص را بر اساس درصد خلوص آن نامگذاری می کنند. در ساخت این نوع ایزوگام از مواد مختلفی نظیر پلی استر، تیشو، لایه آلومینیومی پلاستیک پشت ایزوگام، پودر تالک و پوشال گونی پلاستیکی استفاده میشود.

ایزوگام دمیده

نسبت به ایزوگام پلیمری کیفیت و مقاومت کمتری را داراست. تشکیل آن در واقع بدین صورت است که با دمیدن هوای داغ به مازوت انجام می شود. طی این فرآیند اتم های هیدروژنی با اکسیژن هوا ترکیب شده و با تشکیل آب عمل پلیمر سازی(بسپارش) اتفاق می‌افتد.

کاربرد ایزوگام

کاربرد ایزوگام چیست ؟

کاربرد ایزوگام به علت سبکی و مقاومت زیادی که دارد به تنهایی یک عایق رطوبتی کامل می‌باشد که در موارد مختلفی مانند پشت‌بام‌ها ایرانیت پی ساختمان استخرها مخازن آب تونل‌ها کانال‌های آبیاری سرویس‌های بهداشتی سردخانه‌ها سدها پل‌های هوایی باند فرودگاه پارکینگ‌های طبقاتی مرغداری‌ها لوله‌های آب گاز، نفت دامداری‌ها و… استفاده می‌شود.

 

قیمت ایزوگام با نصب

مجموعه ایزوگام پرو اجرا کننده انواع ایزوگام ساختمان، عایق‌کاری پی ساختمان، عایق‌کاری استخر، عایق‌کاری لوله‌های آب و گاز و… می‌باشد که می‌توانید لیست قیمت ایزوگام با نصب و بدون نصب را در این بخش مشاهده نمایید .

 

یک دیدگاه

 1. اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۹ at 11:16 ب.ظ

  سلام، این یک دیدگاه است.
  برای شروع مدیریت، ویرایش و پاک کردن دیدگاه‌ها، لطفا بخش دیدگاه‌ها در پیشخوان را ببینید.
  تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.

 2. Jamesaltef
  مرداد ۱۴, ۱۴۰۲ at 4:02 ق.ظ
  نظر شما در انتظار تایید است.
 3. Jamesaltef
  مرداد ۱۴, ۱۴۰۲ at 5:14 ق.ظ
  نظر شما در انتظار تایید است.
 4. Jamesaltef
  مرداد ۱۴, ۱۴۰۲ at 6:25 ق.ظ
  نظر شما در انتظار تایید است.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.