نصب ایزوگام و روش اجرای عایق رطوبتی در انواع سطوح

نصب ایزوگام و روش اجرای عایق رطوبتی در انواع سطوح

نصب ایزوگام و روش اجرای عایق رطوبتی در انواع سطوح

ایزوگام ، نام بازرگانی گونه‌ای عایق آمادهٔ ضد نم و رطوبت برای پوشاندن پشت بام ، استخر و مانند آن است . ایزوگام پوششی است برای عایق کردن که برای جلوگیری از رخنه و نفوذ آب به‌کار می‌رود، و از فرآورده‌های نفتی بدست می‌آید . در این مقاله از سایت ایزوگام پرو ما روش نصب ایزوگام روی دیوار , پی ساختمان , و نصب ایزوگام بر روی دیوار و سطوح شیب دار را توضیح خواهیم داد لطفا مقاله را همراه تصاویر تا انتها خوب مشاهده کنید .

ایزوگام چیست

پیشینه

عایق بندی رطوبتی ساختمان‌ها که تا چهل سال گذشته به صورت سنتی، با آسفالت و قیر گونی انجام می‌گرفت با پیدایش عایق‌های رطوبتی و مزیت‌های این نوع عایق‌ها به تدریج جای خود را به این عایق‌ها دادند. امروزه در بیش‌تر ساختمان‌ها چه در مرحلهٔ پی و فونداسیون و چه در ایزولاسیون دیوارها، سرویس‌ها و پشت بام، ایزولاسیون با لایه عایق رطوبتی انجام می‌گردد .

چیستی و کاربرد

چیستی و کاربرد

ایزوگام پوشش مقاومی از قیر و الیاف مصنوعی است که با گرما بر بستر بام چسبانده می‌شود و از نفوذ آب و رطوبت به محیط زیر خود جلوگیری می‌کند. عمر ایزوگام بطور میانگین ۱۰ سال است . ایزوگام پدیده‌ای است صنعتی و متکی به دانش، آزمودگی (تجربه) و فناوری در راستای ایمن‌سازی سازه‌ها در برابر نم و رطوبت پیش آمده از بارش برف و باران. ایزوگام که گونه‌های گوناگونی دارد، پس از گذر از آزمون‌های گوناگون، در آزمایشگاه‌های کارخانه‌های فرآوری، ضریب پایداری‌اش را افزایش خواهند داد .

لایه های تشکیل دهنده ایزوگام

لایه های تشکیل دهنده ایزوگام

لایه های گوناگون به ترتیب از رو به کف به شرح زیر می‌باشد :

 • لایهٔ پلی‌اتیلن (polyethylene film) یا پودر معدنی(mineral powder) یا فویل آلومنیوم (aluminum foil)
 • بافت (tissue)
 • پلی‌استر (polyester)
 • مواد افزودنی ویژه
 • لایهٔ پلی‌اتیلن (polyethylene film)

مصرف عایق رطوبتی در صنعت ساختمان روزبه روز بیشتر می شود. این امر به عللی چون سرعت، سهولت و دقت در نصب و عمر طولانی تر آن نسبت به روشهای قدیمی تر و همچنین حفظ محیط زیست صورت می گیرد.
نصب بخش عمده ای از کار ایزولاسیون را تشکیل می دهد، بدین معنی که عایق رطوبتی با بهترین کیفیت تولید در صورتی که به طریقه صحیح نصب و نگهداری نشود انتظار مصرف کننده را برآورده نخواهد کرد و کاملا بی ارزش است.
شیوه ها و اصول نصب در انواع عایقهای رطوبتی پیش ساخته که به صورت رول مورد مصرف در بام می باشد بسیار گسترده و متفاوت است. در ذیل بطور خلاصه تنها به چند نکته اشاره می شود.

عایق رطوبتی

عایق رطوبتی

عایق رطوبتی توسط روش جوش مشعل و به طور کلی به دوروش پهن کردن به صورت آزاد یا اتصال کامل با سطح زیرین نصب می شوند. در روش پهن کردن به صورت آزاد فقط لبه ها به هم متصل می شوند، کناره ها و پیرامون آن با روشهای ویژه ای پلمب می شوند. روش معمول در ایران اتصال کامل با سطح زیرین است.

وسایل مورد نیاز جهت نصب بطور کلی یکسان است و به طور جزئی کاملا ابتکاری است.

این وسایل عبارتند ا ز :

 1. گاز مایع (کپسول)
 2. شعله پخش کن (به صورت تک شعله و چند شعله وجود دارد)
 3. کمچه و ماله
 4. تیغ موکت بری
 5. فندک جرقه ای
 6. دستکش نسوز
 7. تیغه لاستیکی دسته دار
 8. جارو
 9. کفش کف صاف …

لازم به ذکر است که علاوه بر کیفیت عایق های رطوبتی استفاده شده جهت ایزوگام، ” مهمترین پارامتر ” جهت هرچه عالی تر شدن کیفیت عایق بندی ساختمان و سطوح، تجربه، تخصص و تبحر مهندسین ناظر و نصابان این گونه پروژه ها است و اقدام به انجام چنین اموری توسط افراد غیر حرفه ای نتیجه ای جز اتلاف وقت و بخصوص هزینه شما در پی نخواهد داشت و به تدریج ضررهای فراوانی را به شما وارد خواهد کرد .

ایزوگام پرو علاوه بر افتخار تولید و صدور طیفی از انواع محصولات پرایمری و عایق بندی دارای نشان استاندارد و گواهینامه های بین المللی، بزرگ ترین افتخار اجرای بهینه پروژه های ایزوگام خود را طی سال ها تجربه دانش محور نصب برای صدها مشتری حقیقی و حقوقی – شرکت ها و سازمان های دولتی و نیز مجتمع ها و منازل مسکونی، ” اعتبار و تبحر مهندسین ناظر، نصابان، و نظارت و امنیت مالی مشتریان ” خود می داند .

زیرسازی ایزوگام , تسطیح پرایمری در مرحله اول

زیرسازی ایزوگام , تسطیح پرایمری در مرحله اول

پسماند زدایی

قبل از هرچیز، سطح سقف را از گرد و خاک، چربی و پسماندهای اضافی پاک کنید. پلیسه های سیمانی یا بتن یا سنگ ریزه ها را از سقف جمع آوری کردی و هرگونه لکه چرب یا نفتی-روغنی آن را از بین ببرید. شستن بام با آب در صورت امکان نیز توصیه می گردد. اما در زمان ایزوگام تمامی سطح باید خشک شده باشد بخصوص اگر قبلا از آستری درزگیر یا پرایمر عایق استفاده کرده اید.

زیرسازی و تسطیح

زیرسازی و تسطیح

یکی از نکات مهم واترپروفینگ و ایزوگام بام ها، پر کردن ترک های احتمالی درشت و اجرای زیرسازی و تسطیح با سیمان و ماسه (بتن) به ضخامت لااقل ۳ سانتی متر در ۱ لایه با شیب بندی ۲% و یا سیمان و پوکه معدنی (۳۵% سیمان و ۶۵% پوکه سبک معدنی) به ضخامت حداکثر ۳ سانتی متر در ۳ مرحله (لایه) با شیب بندی ۲۲%، خمیر ماستیک و آستری سطح به کمک لایه خمیر پرایمر پیش از آغازعملیات عایق سازی است .

آستری پرایمر

آستری پرایمر

قبل از ایزوگام بام باید تمام سطح سقف یکدست و بدون ناصافی و خشک شده باشد. برای یکدستی از خمیرهای پرایمر می توانید استفاده کنید. گاهی از یک لایه قیر مذاب بجای پرایمر نیز جهت پوشش زیرین استفاده میشود. پرایمرهای عایق آسترساز در دو نوع خمیری و مایع در دسترس می باشند. برای هر ۱ متر مربع از سطح، از نیم تا ۱ لیتر پرایمر جهت تسطیح و زیرسازی استفاده کنید.

شیب گیری – ناودان ها – چاهک های آبرو – چیلر و کولر

شیب گیری – ناودان ها – چاهک های آبرو – چیلر و کولر

در ایزوگام به خاطر داشته باشید سطوحی که دارای زاویه ۹۰ درجه هستند، قبلا حتما با سیمان و پرایمر عایق فیله کشی و درز گیری شوند. شیب گیری مطابق با آبرو های سقف نیز بسیار اهمیت دارد. بهتر است تا شعاع ۱ الی ۲ متر از هر آبراهه ی سقف را ابتدا یک تا دو بار عایق بندی کرده و سپس بام را ایزوگام کنید. توجه کنید که پیش از آغاز کار، در اطراف ناودان و چاهک های آبرو حتما یک و ترجیحا دو لایه اولیه نصب شود. و بهمین صورت در زیر چیلر و کولرها .

نصب و اجرای ایزوگام مرحله دوم

نصب و اجرای ایزوگام مرحله دوم

نکات مهم پیش از آغاز عملیات نصب

به خاطر داشته باشید در دماهای پایین یعنی زیر ۵ درجه سانتی گراد اقدام به ایزوگام نکنید. خاصیت الاستیکی رول های عایق ساز در این دماها بشدت کاهش می یابد و امکان اتصال کامل بین سطوح از بین می رود. و همچنین در هوای بارانی. سپس با قرار دادن رول عایق رطوبتی و حرارت دهی کار را آغاز کنید.

از همپوشانی لایه های عایق بندی فراموش نکنید. لبه ها را ۱۰ سانتیمتر روی هم گرفته و کاملا ایزوله و محکم کنید. برای اطمینان از چسبیدن، لبه و انتهای عایق مجددا حرارت داده شده، با قشر قیری مذاب برروی سطح کار چسبانده می شود. باید دقت کرد که بین سطح و عایق هواگیری انجام شود (حتما با فشار پا یا دست از هواگیری و اتصال کامل آنها به سطح سقف مطمین شوید – حباب های هوایی که برطرف نشوند در آینده مشکلات فراوانی را برای شما به وجود خواهند آورد). توسط ماله گرم و مشعل انتهای رول ها به سطح کار جوش داده می شود .

نصب بر روی بام و سطوح صاف

نصب بر روی بام و سطوح صاف

نصب بر روی بام و سطوح صاف

در سطوح صاف و اجرای آبروی عمودی به نکات زیر توجه شود هنگام نصب آبرو حتماً کناره های آبرو به صورت دو لایه اجرا و عایق حداقل به میزان ۳۰ سانتیمتر در داخل آبرو قرار گیرد و نیز جوشکاری کناره های آبرو بسیار مهم می باشد .

 1. عایق رطوبتی
 2. عایق رطوبتی
 3. پرایمر
 4. زیر سازی
 5. شیب بندی
 6. سطح
 7. آبرو

نصب بر روی پی

نصب بر روی پی

برای نصب عایق بر روی پی به روش زیر عمل گردد. سطح پی می بایستی پرایمر کشی شده و پس از نصب عایق کاملاً دور لبه ها به وسیله کاردک مخصوص جوشکاری گردد .

روش نصب بر روی پل ها

روش نصب بر روی پل ها

برای اجرای عایق بر روی پلها و معابر می بایستی سطوح مورد نظر بطور کامل پرایمر کشی شده و پس از نصب عایق حداقل ۵ سانتی متر بتن یا آسفالت اجرا شود.
توجه: در صورت استفاده از آسفالت جهت پوشش عایق دمای آسفالت نباید از ۱۹۰ درجه سانتی گراد بیشتر باشد.

 1. بتن / آسفالت
 2. عایق رطوبتی
 3. پرایمر
 4. بتن

نصب در استخر

نصب ایزوگام در استخر

برای نصب عایق در استخرها که با بستر سازی بتونی انجام می گردد ابتدا سطح مورد نظر با یک لایه پرایمر به طور یکنواخت و کامل توسط ابزار مربوطه (تی یا کاردک) پخش می گردد و پس از خشک شدن به وسیله دو لایه عایق رطوبتی عایق کاری می گردد و یک لایه بتون با ضخامت حداقل ۵۵ سانتیمتر روی عایق اجرا می گردد و پس از آن کاشی یا سرامیک نصب می شود .

توجه : در صورت نیاز به پوشش سطح توسط کاشی – سرامیک و غیره می بایست پس از آخرین عایق انجام گرفته یک لایه بتون آرمه بر روی عایق اجرا گردد .

 1. کاشی / سرامیک
 2. بتن
 3. عایق رطوبتی
 4. عایق رطوبتی
 5. ماهیچه بندی

نصب در سطوح شیبدار و سقف های سفالی

نصب در سطوح شیبدار و سقف های سفالی

در سطوح شیبدار و سطوحی که به وسیله مواردی مانند سفال پوشش داده شود پس از زیر سازی و پرایمر زنی عایق کاری انجام می گردد .

نصب در سطوح شیبدار و سقف های سفالید

توجه : در هنگام نصب سفال و غیره بر روی عایق توجه شود که عایق سوراخ نگردد .

 1. سفال
 2. عایق رطوبتی
 3. پرایمر
 4. زیر سازی
 5. سطح

نصب بر روی دیوار

نصب ایزوگام بر روی دیوار

در هنگام نصب عایق بر روی دیوارها بایستی در کنج دیوار بتن جهت شکستن زاویه اجرا گردد که اصطلاحاً ماهیچه بندی گفته می شود. در هنگام اجرا می بایستی ماهیچه به صورت ۴۵ درجه اجرا گردد و ضخامت لبه عایق در انتهای دیوار به وسیله نبشی نگهداری و محکم گردد . نصب بر روی دیوار

 1. عایق رطوبتی
 2. پرایمر
 3. زیرسازی
 4. شیب بندی
 5. سطح
 6. نگهدارنده لبه عایق
 7. پوشش روی دیوار
 8. ماهیچه بندی

ناودان آبرو

ناودان آبرو

در این مرحله که یکی از مهمترین مراحل عایق کاری محسوب می شود عایق بندی آبرو یا ناودان به صورت دو لایه اجرا می گردد و حداقل به مقدار ۳۰ سانتی متر در داخل ناودان قرار می گیرد .

 1. کاشی / سرامیک
 2. بنت
 3. عایق رطوبتی
 4. پرایمر
 5. زیرسازی
 6. شیب بندی
 7. سطح
 8. عایق رطوبتی
 9. آبرو / ناودان

هواکش

هواکش

این وسیله جهت برقراری ارتباط بین زیر عایق و فضای بیرون بکار گرفته می شود با استفاده از این هواکش رطوبت ایجاد شده در زیر عایق به بیرون هدایت می گردد که این وسیله در کلیه ساختمانها به ویژه در مناطق مرطوب توصیه می شود و هواکش ها می بایستی در قسمتی از محل مورد نظر نصب گردد که بیشترین رطوبت یا بخار آب در آنجا متمرکز گردیده است مانند : دستشوئی، حمام و آشپزخانه

توجه : هنگام نصب باید دقت شود تا قسمتهای زیرین هواکش حداقل ۱ میلیمتر با سطح عایق کاری فاصله داشته باشد تا هوا در زیر عایق جریان داشته باشد. جهت برآورد تعداد هواکش های مورد نیاز به اطلاعات زیر مراجعه گردد :

 • مناطق مرطوب: ۱ عدد برای هر ۵۰ متر مربع
 • مناطق نیمه مرطوب: ۱ عدد برای هر ۸۰ متر مربع
 • مناطق خشک: ۱ عدد برای هر ۱۲۰ متر مربع

موارد کاربرد

 

موارد کاربرد

ایزوگام به علت سبکی و مقاومت زیاد به تنهایی یک عایق رطوبتی کامل جهت موارد ذیل می‌باشد :

 • پشت بام‌ها
 • ایرانیت
 • پی ساختمان
 • استخرها
 • مخازن آب
 • تونل‌ها
 • کانال‌های آبیاری
 • سرویس‌های بهداشتی
 • سدها
 • پل‌های هوایی
 • باند فرودگاه
 • پارکینگ‌های طبقاتی
 • مرغداری‌ها
 • لوله‌های آب گاز، نفت
 • دامداری‌ها و غیره …

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.