آموزش نصب ایزوگام به صورت کامل همراه با تصاویر

آموزش نصب ایزوگام به صورت کامل همراه با تصاویر

5/5 - (488 امتیاز)

آموزش نصب ایزوگام به صورت کامل همراه با تصاویر

آموزش نصب ایزوگام دارای اصولی می باشد که اگر هرکدام به نحو صحیح اجرا نشود پس از مدتی ایزوگام آنطور که باید نمی تواند از ساختمان در برابر نفوذ آب حفاظت نماید . اگر ایزوگام کار مبتدی هستید و یا یک ایزوگام کار با تجربه، این مقاله از سایت ایزوگام پرو می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد تا طریقه ی صحیح ایزوگام کاری را فراگیرید ، در ابتدا به معرفی ابزار و وسایل لازم جهت نصب ایزوگام می پردازیم .

برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت نصب ایزوگام با نصب و بدون نصب به صورت خام می توانید به صفحه اشاره شده مراجعه کنید .

وسایل مورد نیاز جهت نصب صحیح ایزوگام

وسایل مورد نیاز جهت نصب صحیح ایزوگام

از وسایل مورد نیاز جهت نصب ایزوگام توسط نصاب ایزوگام که مهمترین جزء ایزوگام کاری محسوب می شود موارد زیر می باشد :

 • چراغ شعله پخش کن که به دو صورت تک شعله چند شعله در بازار موجود است
 • کمچه
 • ماله بند کشی
 • تیغ موکت بری فلزی
 • فندک جرقه ای
 • دستکش نسوزبرزنتی
 • کفش چرم ساق بلند
 • تیغه لاستیکی دسته دار
 • جارو
 • کفش کف صاف
 • میتوان همچنین از دستگاه های مدرن پخش و نصب عایق رطوبتی استفاده کرد
 • گاز مایع (کپسول)

نکته مهم : به دلیل وزن بالای ایزوگام ها برای نصب ایزوگام بهتر است تمامی ایزوگام ها را به پشت بام منتقل نکنید یا اگر این کار را انجام دادید رول های ایزوگام را روی سطح پشت بام پخش نمایید . قبل از شروع ایزوگام کاری سطح پشت بام را از هرگونه مواد بخوبی پاکسازی نمایید. بهتر است این کار را با آب و جارو انجام دهید. و منظر بمانید تا خشک شود .

مراحل نصب استاندارد ایزوگام

لیست ترتیب مراحل نصب استاندارد ایزوگام

 1. تمیز کردن : سطح زیر عایق باید به صورت کامل با آب و جارو شسته شده و خشک شود .
 2. درزگیری : درزگیری پشت بام برای نصب ایزوگام
 3. زیرسازی سطح کار : برای مثال بر روی پشت‌بام‌ها، اگر ترکی وجود داشته باشد لازم است ابتدا با ملات سیمان پر شده و سطح صاف و یکنواخت شود .
 4. شیب بندی : انجام شیب بندی صحیح سطح کار به سمت آب رو ها تا آب رو ی ایزوگام جمع نگردد .
 5. اندازه گیری : این کار از محل ناودان شروع شده و سطح پشت بام را به فاصله های عرزی ۹۰ سانتیمتر علامت گذاری می کند .
 6. باز کردن رول ایزوگام : لازم است ایزوگام را به اندازه ابعادی که نیاز داریم نصب کنیم، باز کنیم .
 7. نحوه ی برش دادن ایزوگام : اندازه گیری از محل ناودان شروع می شود.سطح کار را به فاصله های عرضی ۹۰ سانتیمتر علامت گذاری می کنیم .
 8. روش استفاده از مشعل ایزوگام : حرارت زیاد مشعل ایزوگام باعث سوختن تیشو و پلی استر داخل لایه می گردد .
 9. شروع نصب : این اقدام و موارد مرتبط با آن در قسمت های بعدی سایت به طور کامل توضیح داده شده است .

تمیز کردن سطح کار

در اولین گام برای نصب ایزوگام لازم است سطح پشت بام را به وسیله جارو کامل شست و شو داد و اشیا فلزی مانند منابع ذخیره آب و… از قبل برداشته و صنعت را کاملا آزاد باز بگذاریم .

تمیز کردن سطح کار

درزگیری پشت بام برای نصب ایزوگام

زیر سازی سطح پشت بام به منظور یکدست و صاف کردن پشت بام با پر کردن درزها و شکاف های می باشد. موادی که برای این کار استفاده میشود سیمان و ماسه، سیمان و پوکه معدنی (۳۵% سیمان و ۶۵% پوکه سبک معدنی)، خمیر پرایمر یا چسب ماستیک، قیر می باشد .

درزگیری پشت بام برای نصب ایزوگام

زیرسازی سطح کار

موادی که برای زیرسازی قبل از نصب ایزوگام به کار می رود بستگی به سطح کار دارد. سطح کار معمولا موزاییک، سیمان یا آسفالت می باشد. مقدار موادی که تعیین شده است به ازای هر مترمربع می باشد. موادرا بر روی سطح پاشیده و یک شبانه روز برای خشک شدن آن منتظر بمانید.

موزاییک ( ابتدا دوغاب کاری با سیمان سپس استفاده از مشتق قیری محلول در حلال نفتی )
سیمان (۲۸۰ گرم مشتق قیری محلول در حلال نفتی)
آسفالت (۳۰۰ گرم مشتق قیری رقیق شدنی در آب )

پس از خشک شدن مطمئن شوید که سطح تمیز و عاری از آلودگی و خاک می باشد .

زیرسازی سطح کار

شیب بندی کار

تمام سطوح می‏ بایست به طرف آبروها شیب‏ب بندی شوند تا آب در سطح ایزوگام جمع نشوند. شیب مناسب پنج درصد می باشد سطوحی که دارای زاویه نود درجه هستند باید فیله کشی یا ماهیچه کشی شوند. این شیب بندی مطابق با محل آبرو شیب بندی می شوند. شیب بندی چهار گوشه و قسمت های دیگر باید به نحوی صورت گیرد که آب بر روی سطح پشت بام جمع نشود و آن را به سمت لوله هدایت کند . در اطراف ناودان، چاهک های آبرو و زیر کولرها بهتر است قبل از نصب ایزوگام حتما یک یا دو لایه اولیه نصب شود .

شیب بندی کار

بازکردن رول های ایزوگام

بر چسب رول را با تیغ موکت بری برش دهید تا ابتدای عایق آزاد شود. سپس فیلم پلاستیکی را از سطح ایزوگام جدا کنید. برای باز کردن بعضی از رول های عایق که دچار چروک خوردگی شده یا اصطلاحا پاشنه داده و پایین رول لایه به هم چسبیده است باید بوسیله مشعل حرارت داده شود و به آرامی باز شود , در غیر اینصورت باعث پارگی عایق می شود .

بازکردن رول های ایزوگام

نحوه برش دادن ایزوگام

 • اندازه گیری از محل ناودان شروع می شود.سطح کار را به فاصله های عرضی ۹۰ سانتیمتر علامت گذاری می کنیم .
 • یک تکه لایه به ابعاد ۵۰*۵۰ بصورت قیفی داخل ناودان نصب می کنیم .
 • در جلو ناودان یک متر لایه نصب میکنیم .
 • زیر هر کدام از منابع آبی مثل چیلر یا کولر تک لایه های دو متری نصب می شود .
 • لایه اصلی را باز و مقابل ناودان شروع به نصب می نماییم در زمان اجرا باید رول ایزوگام را که طول آن ۱۰ متر است باز کرده و به دو قسمت ۵ متری از دو طرف جمع کرده و از نقطه وسط شروع به نصب میکنیم .دلیل این کار این است که اگر از یک سر لایه شروع به نصب کنیم خط تنظیم آن تراز نمیشود و لایه کج نصب می شود . بصورت چپ و راست حرکت میکنیم بصورتیکه عایق ردیف چپ و راست لایه نصب شده لبه های آن را به مقدار ۱۰ سانتیمتر پوشش میدهد .

نکته : همپوشانی دو لایه کنار هم باید ۱۰ سانتیمتر باشد.قسمتی که باید با مشعل گرم شود با نایلون پوشیده شده است.اگر نایلون ضخیم باشد باید کنده شود و اگر نازک باشد باید حرارت مشعل را بیشتر نمود .

 • پس از حرارت دادن و تنظیم عایق در محل مورد نظر از نقطه و سط عرض آن با فشار پا یا دست , لایه را به دو طرف هدایت و صاف میکنیم بطوریکه چین و چروک و هوا گرفتگی ایجاد نشود و مطمئن شویم که عایق به سطح مورد نظر کاملا چسبیده است .
 • آخرین مرحله , جوشکاری همپوشانی های عایق نصب شده است که باید با دقت فراوان با شعله کم مشعل و به کمک کمچه یا ماله انجام شود .

نحوه برش دادن ایزوگام

روش استفاده از مشعل ایزوگام

 • حرارت زیاد مشعل ایزوگام باعث سوختن تیشو و پلی استر داخل لایه می گردد .
 • همچنین در صورتیکه کمتر از حد معمول حرارت داده شود عایق کاملا به سطح کار نچسبیده و باعث نفوذ آب و رطوبت زیر عایق میگردد .
 • مشعل را روشن کنید و شعله آن را تنظیم کنید به طوری که هم پرایمر و هم قشر روی عایق به حالت مذاب در آیند. حداقل شعله نسبت به سطح کارباید ۴۵ درجه باشد با حرکت دادن رول بوسیله پا یا دست یا وسایل دیگر دو قشر مذاب با یکدیگر ممزوج و عایق را روی سطح کار محکم بچسبانید .
 • برای اطمینان از این که سطح ایزوگام به سطح کار کاملا چسبیده باشد لبه‏ ها و انتهای عایق را دوبار گرم کنید تا قشر قیری عایق مذاب شده و روی سطح کار بخوبی بچسبد .

روش استفاده از مشعل ایزوگام

شروع نصب

 1. در اولین گام برای نصب ایزوگام لازم است سطح پشت بام را به وسیله جارو کامل شست و شو داد و اشیا فلزی مانند منابع ذخیره آب و… از قبل برداشته و صنعت را کاملا آزاد باز بگذاریم .
 2. در صورت وجود ترک های بزرگ یعنی بیشتر از یک سانتیمتر باید با استفاده از خمیر ماستیک یا سیمان آنها را پر کنیم و یا چنانچه قبلا با استفاده از درزگیر این مشکل برطرف شده از خشک شدن آنها اطمینان حاصل کنیم .
 3. برای شروع نصب لازم است مشعل ها را روشن و شعله آنها را تنظیم کنیم. سپس با اندازه گیری قسمتی از ناودان کار خود را شروع کنیم .
 4. سطح کار را به فاصله های ۹۰ سانتی متر در عرض علامت گذاری کنیم … در ابعاد ۵۰*۵۰، یک تک لایه به صورت قیفی داخل ناودان نصب کرده و از اتصال کامل با بدنه لوله مطمئن میشویم . بعد با برش قسمت جلویی ناودان یک متر از لایه را نصب کرده و توجه داریم که آب فقط در قسمت اوج سقف روان باشد. در نقطه صفر مساحتی از اطراف آبراه آب جمع می‌شود و تا مدتی در آنجا میماند و از آب را عبور می‌کند نقاط اوج و سفر میزان شیب در شیب بندی است .
 5. زیر هر کدام از منابع آب و یا کولر تک لایه ۲ متری نصب شود .
 6. در زمان اجرا باید رول ایزوگام که طول آن تقریباً ۱۰ متر است، باز شده و به دو قسمت پنج متری تقسیم شود و از نقطه وسط شروع به نصب کنیم. دلیل این کار را آن است که اگر از سر شروع کنیم خط تنظیم آن تراز نمیشود و ایزوگام کج نصب می‌شود .
 7. به صورت چپ و راست حرکت می کنیم که ردیف های لایه نصب شده به مقدار ۱۰ سانتیمتر پوشش داده شود و هم پوشانی به صورت کامل صورت گیرد .

   نکته

 8. قسمتی که باید با مشعل گرم شود با نایلون پوشیده شده اگر نایلون ضخیم باشد باید ابتدا آن را از روی سطح اجرا کرده تا نازک شود سپس با حرارت دادن که باعث سوختن پلی استر میشود به چسباندن ایزوگام بپردازیم .
 9. پس از حرارت دادن و تنظیم عایق در محل مورد نظر، از نقطه وسط لایه را به دو طرف هدایت کرده و صاف میکنیم که چین و چروک و هوا گرفته شود .
 10. آخرین مرحله جوشکاری و همپوشی های عایق است که باید با دقت فراوان و شعله کم انجام شود. نصابان ماهر ایزوگام این کار را به کمک کمچه انجام می دهند . برای باز کردن برخی از رول های ایزوگام که دچار چین خوردگی و شکستگی شدند و یا به اصطلاح پاشنه در آورده اند باید به وسیله مشعل حرارت داده شده و به آرامی باز شود در غیر این صورت عایق پاره میشود .

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.